Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
BIKES ➜ Materiale: Aluminium ✓ Farve: pink ✓ Vægt: 13,90 kg ✓ Hjulstørrelse: 27,5" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 21-speed ✓
Produktinformation
"ML 3.7 Hardtail "
CONWAY "ML 3.7" er en touring mountainbike til en lav pris. Sammenlignet med de relaterede "MS"-modeller har den en mere kompakt ramme-geometri for en afslappet kørestilling på lange ture. "L" i navnet står for "Lady", da både kontaktpunkter som sadel og håndtag samt den sænkede ramme er skræddersyet til kvindelige krav og behov. En nyhed på denne model er den hydrauliske skivebremse, som sikrer pålidelig deceleration selv under våde forhold.
De 27,5'' store hjul gør den adræt og kører godt over bakker og dale, mens WTB "Ranger"-dækkene sikrer den rette komfort. Den brillerer også med høj Lappegrej-beskyttelse. SUNTOUR-gaflen med 100 mm fjedervandring understøtter ideen om komfort. Med i alt 21 gear giver den 7-trins bagskifter fra SHIMANO et overlegent udvalg til både stejle stigninger og jævne stier.
De 27,5'' store hjul gør den adræt og kører godt over bakker og dale, mens WTB "Ranger"-dækkene sikrer den rette komfort. Den brillerer også med høj Lappegrej-beskyttelse. SUNTOUR-gaflen med 100 mm fjedervandring understøtter ideen om komfort. Med i alt 21 gear giver den 7-trins bagskifter fra SHIMANO et overlegent udvalg til både stejle stigninger og jævne stier.
Specifikationer
| Ramme: | Aluminium, dame, 36 cm |
| Dropøje: | CONWAY til MS / MC / ML 27,5", 29" fra 2019-modellen og fremefter |
| Forgaffel: | RST "Capa T", 100 mm fjedervandring, hurtigspænder |
| Styrfitting: | FSA "Orbit 1.5B ZS", ZS44/28.6 / ZS56/40, reduktionskegle |
| Kranksæt: | SHIMANO "Tourney FC-TY301", 170 mm, 24/34/42 tænder |
| Krankleje: | SHIMANO "BB-UN101", BSA, 68 mm / 70 mm husbredde |
| Bremser: | TEKTRO "HD-M275" |
| Bremse V.R.: | TEKTRO "HD-M275", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | TEKTRO-skivebremse "HD-M275", hydraulisk, 2 stempler, til 1,8 mm-skiver |
| Bremsegreb: | TEKTRO "HD-M275" |
| Bremseskive For: | TEKTRO "TR160-19", Ø 160 mm, 6-huller |
| Bremseskive Bag: | TEKTRO "TR160-19", Ø 160 mm, 6-huller |
| Skifter: | SHIMANO "Altus SL-M315-L/SL-M315-7R" |
| For Skifter: | SHIMANO "Altus FD-M313", nedadgående svingning |
| Bagskifter: | SHIMANO "Tourney TX RD-TX800" |
| Kassette: | SHIMANO "Acera CS-HG200", 12-32 tænder |
| Kæde: | KMC "Z7", 7 gear |
| Fælge: | CONWAY "35 Bar", 32 huller |
| Eger: | Stahl schwarz |
| Fornav: | QUANDO "KT-K68F", hurtigspænder |
| Bagnav: | QUANDO "KT-MD2R", 6-huls, hurtigspænder |
| Dæk for: | WTB "Ranger", 57-584 |
| Dæk bag: | WTB "Ranger", 57-584 |
| Styr: | LEVELNINE styr, 720 mm, Ø 31,8 mm, stigning 0,5 mm |
| Frempind: | CONWAY, 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 50 mm lang, vinkel 7°, sort |
| Greb: | CONWAY "Sport", 130 mm, sort |
| Sadel: | Selle Royal "Vivo", atletisk |
| Sadelpind: | CONWAY, Ø 31,6 mm, 350 mm lang |
| Pedaler: | WELLGO "C280DU" |
Tekniske data
| Kategori: | Hardtail |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Damer |
| Rammeform: | Lady |
| Ramme størrelse: | XS |
| Ramme højde: | 36 cm |
| Hjulstørrelse: | 27,5" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 21-speed |
| Gear: | 3x 7-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | TX800 |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 100 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | pink |
| Farvebetegnelse: | pearlwhite / pink metallic |
| Vægt: | 13,90 kg |
| EAN | 4251507977890 |
Geometridata
XS
S
M
| A - Sadelrør: | 355 mm |
| B - OVERRØR: | 550 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 50 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Hovedrør: | 110 mm |
| H - Nå!: | 383 mm |
| I - Stak: | 589 mm |
| J - Projektionshøjde: | 664 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.059 mm |
| A - Sadelrør: | 406 mm |
| B - OVERRØR: | 570 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° |
| D - Frempind længde: | 70 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 394 mm |
| I - Stak: | 600 mm |
| J - Projektionshøjde: | 695 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.068 mm |
| A - Sadelrør: | 457 mm |
| B - OVERRØR: | 590 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° |
| D - Frempind længde: | 70 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 408 mm |
| I - Stak: | 612 mm |
| J - Projektionshøjde: | 727 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.077 mm |
| XS | S | M | |
|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 355 mm | 406 mm | 457 mm |
| B - OVERRØR: | 550 mm | 570 mm | 590 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° | 71° | 71° |
| D - Frempind længde: | 50 mm | 70 mm | 70 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° | 74° | 73° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm | 435 mm | 435 mm |
| G - Hovedrør: | 110 mm | 120 mm | 130 mm |
| H - Nå!: | 383 mm | 394 mm | 408 mm |
| I - Stak: | 589 mm | 600 mm | 612 mm |
| J - Projektionshøjde: | 664 mm | 695 mm | 727 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.059 mm | 1.068 mm | 1.077 mm |