Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
BIKES ➜ Materiale: Aluminium ✓ Farve: blå ✓ Vægt: 16,70 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 21-speed ✓
Produktinformation
"MC 3.9 Hardtail "
To i én: "MC 3.9" fra CONWAY er en solid cykel til at komme ind i MTB-verdenen. Takket være sit landevejsklare udstyr er den også ideelt udstyret til bytrafikken. Nyt er de hydrauliske Bremseklodser, hvis bremsekraft på den ene side kan kontrolleres fint, men som også griber godt fat, når det bliver hårdt - især i vådt føre.
Dækkene understreger cyklens påstand om at være lige så overbevisende på vejen som i terrænet. 29''-dækkenes gribevenlige slidbane holder sikkert på løse overflader. SHIMANOs 7-trins drev sikrer altid det rigtige gear. I alt 21 gear er designet til både kuperet terræn og glatte spor.
"MC 3.9" er velegnet til hverdagsbrug på vejen takket være LED-lyset, som drives af en navdynamo, og skærmene. Hvis du virkelig vil køre off-road, kan de fjernes med et par håndtag. Dækkene giver ekstra synlighed, da de er udstyret med refleksstrimler.
Dækkene understreger cyklens påstand om at være lige så overbevisende på vejen som i terrænet. 29''-dækkenes gribevenlige slidbane holder sikkert på løse overflader. SHIMANOs 7-trins drev sikrer altid det rigtige gear. I alt 21 gear er designet til både kuperet terræn og glatte spor.
"MC 3.9" er velegnet til hverdagsbrug på vejen takket være LED-lyset, som drives af en navdynamo, og skærmene. Hvis du virkelig vil køre off-road, kan de fjernes med et par håndtag. Dækkene giver ekstra synlighed, da de er udstyret med refleksstrimler.
Specifikationer
| Ramme: | Aluminium, diamant, 41 cm |
| Dropøje: | CONWAY til MS / MC / ML 27,5", 29" fra 2019-modellen og fremefter |
| Forgaffel: | RST "Gila", 100 mm fjedervandring, hurtigspænder |
| Styrfitting: | FSA "Orbit 1.5B ZS", ZS44/28.6 / ZS56/40, reduktionskegle |
| Kranksæt: | SHIMANO "Tourney FC-TY301", 175 mm, 24/34/42 tænder |
| Krankleje: | SHIMANO "BB-UN101", BSA, 68 mm / 70 mm husbredde |
| Bremse V.R.: | TEKTRO "HD-M275", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | TEKTRO-skivebremse "HD-M275", hydraulisk, 2 stempler, til 1,8 mm-skiver |
| Bremseskive For: | TEKTRO "TR160-35", Ø 160 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | TEKTRO "TR160-35", Ø 160 mm, centerlås |
| Skifter: | SHIMANO "Altus SL-M315-L/SL-M315-7R" |
| For Skifter: | SHIMANO "Altus FD-M313", nedadgående svingning |
| Bagskifter: | SHIMANO "Tourney TX RD-TX800" |
| Kassette: | SHIMANO "Acera CS-HG200", 12-32 tænder |
| Kæde: | KMC "Z7", 7 gear |
| Fælge: | CONWAY "35 Bar", 32 huller |
| Eger: | Stahl schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "DH-3D37-QR" |
| Bagnav: | SHIMANO "FH-TY505", centerlås, hurtigspænder |
| Dæk for: | IMPAC "Smartpac", 54-622, Reflex |
| Dæk bag: | IMPAC "Smartpac", 54-622, Reflex |
| Styr: | LEVELNINE styr, 720 mm, Ø 31,8 mm, stigning 0,5 mm |
| Frempind: | CONWAY, 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 70 mm lang, vinkel 7°, sort |
| Greb: | CONWAY "Sport", 130 mm, sort |
| Sadel: | Selle Royal "Vivo", atletisk |
| Sadelpind: | CONWAY, Ø 31,6 mm, 300 mm lang |
| Skærme: | SKS "Velo 65 Mountain" |
| Dynamo: | SHIMANO "DH-3D37-QR" |
| Lys for: | HERRMANS "H-Sort MR4 Dynamo" |
| Lys bag: | HERRMANS "H-Trace Mini Dynamo" |
| Støtteben: | URSUS "R90 - Mooi Rear" |
| Pedaler: | WELLGO "C280DU" |
Tekniske data
| Kategori: | Hardtail |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Hardtail |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 41 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 21-speed |
| Gear: | 3x 7-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | TX800 |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 100 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, Navdynamo, Stænkskærme |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | blå |
| Farvebetegnelse: | acid metallic / darkblue metallic |
| Vægt: | 16,70 kg |
| EAN | 4251507977173 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 406 mm |
| B - OVERRØR: | 570 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 70 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 369 mm |
| I - Stak: | 634 mm |
| J - Projektionshøjde: | 771 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.069 mm |
| A - Sadelrør: | 457 mm |
| B - OVERRØR: | 590 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 70 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 389 mm |
| I - Stak: | 634 mm |
| J - Projektionshøjde: | 800 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.089 mm |
| A - Sadelrør: | 508 mm |
| B - OVERRØR: | 610 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 409 mm |
| I - Stak: | 634 mm |
| J - Projektionshøjde: | 829 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.104 mm |
| A - Sadelrør: | 559 mm |
| B - OVERRØR: | 630 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 140 mm |
| H - Nå!: | 423 mm |
| I - Stak: | 652 mm |
| J - Projektionshøjde: | 865 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.124 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 406 mm | 457 mm | 508 mm | 559 mm |
| B - OVERRØR: | 570 mm | 590 mm | 610 mm | 630 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° | 70° | 70° | 70° |
| D - Frempind længde: | 70 mm | 70 mm | 90 mm | 110 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° | 72° | 72° | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 448 mm | 448 mm | 448 mm | 448 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm | 120 mm | 120 mm | 140 mm |
| H - Nå!: | 369 mm | 389 mm | 409 mm | 423 mm |
| I - Stak: | 634 mm | 634 mm | 634 mm | 652 mm |
| J - Projektionshøjde: | 771 mm | 800 mm | 829 mm | 865 mm |
| K - Hjulafstand: | 1.069 mm | 1.089 mm | 1.104 mm | 1.124 mm |