Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
BIKES ➜ Materiale: Aluminium ✓ Farve: sølv ✓ Vægt: 10,50 kg ✓ Hjulstørrelse: 28" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 22-speed ✓
Produktinformation
"GRV 8.0 Gruscykel "
På alle tider af året og på næsten alle ruter - med CONWAY "GRV 8.0" er du altid godt på vej. Den lette og robuste ramme i aluminium med gaffel i kulfiber giver en moderat, sporty kørestilling samt en retningsstabil og sikker styring, som du kan bruge på din daglige pendlertur såvel som på snedækkede grusstier og mudrede skovstier.
Til bikepacking har den nye ramme alle gevindøjerne og fastgørelsespunkterne til bagage og udstyr. Et bagagebærer kan også eftermonteres, hvis du vil ud på en længere tur. Med CONTINENTAL "Terra Trail"-dækkene er det slet ikke noget problem, da de kører jævnt på asfalt og skovbund, giver godt greb og velkommen stødabsorberende komfort.
Og lad os ikke glemme cyclocross-generne, som rammen utvivlsomt har, og som de andre komponenter opfylder med lige så stor succes. SHIMANO har beriget sin "GRX"-gruppe med sportslige drivkomponenter og kraftige hydrauliske bremseklodser. Disse fås på "GRV 8.0" i en sporty version af høj kvalitet med 2 x 11 gear.
Til bikepacking har den nye ramme alle gevindøjerne og fastgørelsespunkterne til bagage og udstyr. Et bagagebærer kan også eftermonteres, hvis du vil ud på en længere tur. Med CONTINENTAL "Terra Trail"-dækkene er det slet ikke noget problem, da de kører jævnt på asfalt og skovbund, giver godt greb og velkommen stødabsorberende komfort.
Og lad os ikke glemme cyclocross-generne, som rammen utvivlsomt har, og som de andre komponenter opfylder med lige så stor succes. SHIMANO har beriget sin "GRX"-gruppe med sportslige drivkomponenter og kraftige hydrauliske bremseklodser. Disse fås på "GRV 8.0" i en sporty version af høj kvalitet med 2 x 11 gear.
Specifikationer
| Ramme: | Aluminium, diamant, 49 cm |
| Dropøje: | CONWAY til GRV aluminium, fra mod. 2021 |
| Forgaffel: | 28", kulfiber, konisk 1 1/8" - 1,5", 300 mm frempind, flad montering, sort |
| Styrfitting: | GLORY HJUL IS42/28.6 / IS52/40 |
| Kranksæt: | SHIMANO "GRX FC-RX600", 165 mm, 30/46 tænder |
| Krankleje: | SHIMANO "BB-RS501", BSA, 68 mm / 70 mm husbredde |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "GRX ST-RX600 / BR-RX400", flad montering, 2x |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "GRX ST-RX600 / BR-RX400" |
| Bremseskive For: | SHIMANO "SM-RT54", Ø 160 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "SM-RT54", Ø 160 mm, centerlås |
| Skifter: | SHIMANO "GRX ST-RX600 / BR-RX400", flad montering, 2x |
| For Skifter: | SHIMANO "GRX FD-RX810", beslag til fastgørelse, nedadgående sving |
| Bagskifter: | SHIMANO "GRX RD-RX810" |
| Kassette: | SHIMANO "105 CS-HG700", 11-34 tænder |
| Kæde: | SHIMANO "105 CN-HG601" |
| Fælge: | MACH1 "Gravel 19", 32 huller, klar til slangeløst brug |
| Eger: | Niro, schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "Tiagra HB-RS470", 12 x 100 mm, stikaksel, centerlås |
| Bagnav: | SHIMANO "FH-RS470", 12 x 142 mm, centerlås, stikaksel |
| Dæk for: | CONTINENTAL "Terra Trail", 40-622 |
| Dæk bag: | CONTINENTAL "Terra Trail", 40-622 |
| Styr: | CONWAY "GRV Bar", 400 mm, Ø 31,8 mm, rækkevidde 70 mm, fald 125 mm, flare 6°. |
| Frempind: | CONWAY "GRV A-Head", 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 80 mm lang, vinkel 7°, sort |
| Greb: | FIZIK "Tempo Microtex Bondcush Soft", sort |
| Sadel: | Selle Royal "1220", atletisk |
| Sadelpind: | CONWAY, Ø 27,2 mm, 350 mm lang |
Tekniske data
| Kategori: | Gruscykel |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Diamant |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 49 cm |
| Hjulstørrelse: | 28" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 22-speed |
| Gear: | 2x 11-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | GRX810 |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | sølv |
| Farvebetegnelse: | moss metallic matt / platin matt |
| Vægt: | 10,50 kg |
| EAN | 4251507983464 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 490 mm |
| B - OVERRØR: | 535 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 80 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 377 mm |
| I - Stak: | 549 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.035 mm |
| A - Sadelrør: | 510 mm |
| B - OVERRØR: | 555 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 80 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Hovedrør: | 145 mm |
| H - Nå!: | 393 mm |
| I - Stak: | 563 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.056 mm |
| A - Sadelrør: | 530 mm |
| B - OVERRØR: | 575 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Hovedrør: | 170 mm |
| H - Nå!: | 406 mm |
| I - Stak: | 588 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.073 mm |
| A - Sadelrør: | 550 mm |
| B - OVERRØR: | 595 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° |
| D - Frempind længde: | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm |
| G - Hovedrør: | 190 mm |
| H - Nå!: | 420 mm |
| I - Stak: | 609 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.089 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 490 mm | 510 mm | 530 mm | 550 mm |
| B - OVERRØR: | 535 mm | 555 mm | 575 mm | 595 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° | 70° | 71° | 71° |
| D - Frempind længde: | 80 mm | 80 mm | 90 mm | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° | 74° | 74° | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 435 mm | 435 mm | 435 mm | 435 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm | 145 mm | 170 mm | 190 mm |
| H - Nå!: | 377 mm | 393 mm | 406 mm | 420 mm |
| I - Stak: | 549 mm | 563 mm | 588 mm | 609 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.035 mm | 1.056 mm | 1.073 mm | 1.089 mm |