Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-BIKES ➜ Material: Aluminium ✓ Farbe: gold ✓ Gewicht: 25,70 kg ✓ Laufradgröße: 29" ✓ Gänge: 11-Gang ✓ Antriebsvariante: Mittelmotor ✓ ➤ Jetzt entdecken
Produktinformation
"Cairon S 8.0 Hardtail, Diamant "
"Cairon S 8.0" starter det nye modelår med en nydesignet ramme. Batteriet er nu fuldt integreret i skrårøret. Det giver CONWAY MTB'en et pænt udseende, og batteriet er også bedre beskyttet mod fugt og stenslag. I 29er-versionen brillerer cyklen med de bedste vælteegenskaber.
BOSCH "Performance CX"-motoren, som er installeret på Krankboksen, giver kraftig fremdrift. Den sikrer en afbalanceret, naturlig køreadfærd selv ved tophastigheder på 25 km/t. Den får sin energi fra 750 Wh-batteriet, som er det batteri med den højeste kapacitet i "PowerTube"-varianterne fra BOSCH. Drivlinjen er raffineret med SHIMANOs 11-trins "XT"-skiftersystem. Takket være den nye Linkglide-teknologi er kæde og kassette betydeligt bedre beskyttet mod tegn på slitage.
Cyklen scorer også point med sin stabile ligeudkørsel, ROCKSHOX "35 Gold RL"-fjedergaffelens 120 mm fjedervandring og de 65 mm brede "Johnny Watts"-dæk fra Schwalbe. Store hydrauliske Bremseklodser (203/180 mm) bringer dig til et pålideligt stop - med følsomhed eller spontant bid.
BOSCH "Performance CX"-motoren, som er installeret på Krankboksen, giver kraftig fremdrift. Den sikrer en afbalanceret, naturlig køreadfærd selv ved tophastigheder på 25 km/t. Den får sin energi fra 750 Wh-batteriet, som er det batteri med den højeste kapacitet i "PowerTube"-varianterne fra BOSCH. Drivlinjen er raffineret med SHIMANOs 11-trins "XT"-skiftersystem. Takket være den nye Linkglide-teknologi er kæde og kassette betydeligt bedre beskyttet mod tegn på slitage.
Cyklen scorer også point med sin stabile ligeudkørsel, ROCKSHOX "35 Gold RL"-fjedergaffelens 120 mm fjedervandring og de 65 mm brede "Johnny Watts"-dæk fra Schwalbe. Store hydrauliske Bremseklodser (203/180 mm) bringer dig til et pålideligt stop - med følsomhed eller spontant bid.
Specifikationer
| Ramme: | Intube Bosch, Gen. 4, BES3, aluminium, diamant, 41 cm |
| Dropøje: | CONWAY til WME Carbon, Xyron, RLC FS, Cairon SUV FS, fra 2020-modellen og fremefter |
| Forgaffel: | ROCKSHOX "35 Gold RL", 120 mm fjedervandring, Debon Air, Motion Control, Maxle Lite stikaksel |
| Styrfitting: | GLORY WHEEL "SIT3 Strummer", ZS56/28.6 / ZS56/40 |
| Pedalarme: | MIRANDA "Classic", 165 mm, til Bosch Gen. 4, ISIS, Q:12, sort |
| Tandhjul: | MIRANDA, 36 tænder |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "Deore BL-M6100 / BR-M6120", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "Deore BL-M6100 / BR-M6100" |
| Bremseskive For: | SHIMANO "SM-RT64", Ø 203 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "SM-RT64", Ø 180 mm, centerlås |
| Skifter: | SHIMANO "Deore XT SL-M8130" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Deore XT RD-M8130", LINKGLIDE, lang cage, 11-speed |
| Kassette: | SHIMANO "CS-LG600", 11-50 Z. |
| Kæde: | SHIMANO "CN-LG500" |
| Motor: | BOSCH "Performance Line CX", maks. 85 Nm |
| Batteri: | BOSCH "PowerTube 750", 750 Wh |
| Oplader: | BOSCH 4 A |
| Controller: | BOSCH "BRC3300", mini-fjernbetjening |
| Display: | BOSCH "Kiox 300", 4-trins, fjernbetjening, skubbehjælpemiddel |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | RODI "Ready 30", 30-622, 32 huller, skivebremse, enkelt øje, sort |
| Eger: | Niro schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "Altus HB-MT400-B", 15 x 110 mm Boost, stikaksel, centerlås |
| Bagnav: | SHIMANO "Alivio FH-MT400-B", 12 x 148 mm Boost, centerlås, stikaksel |
| Dæk for: | Schwalbe "Nobby Nic", 62-622 |
| Dæk bag: | Schwalbe "Nobby Nic", 62-622 |
| Styr: | LEVELNINE "Race Riser", 780 mm, Ø 31,8 mm, Backsweep 9°, Rise 15 mm |
| Frempind: | LEVELNINE "Race A-Head", 1 1/8", 31,8 mm styrspænde, 35 mm langt, vinkel 0°, sort |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | Selle Royal "Vivo", atletisk |
| Sadelpind: | CONWAY, Ø 31,6 mm, 350 mm lang, 15 mm offset |
| Batterilås: | AXA "Ny lås" |
| Pedaler: | VP-KOMPONENTER "VPE-506" |
Tekniske data
| Kategori: | Hardtail |
| Elcykel: | ja |
| Bosch Smart System: | ja |
| Drivsystem: | BOSCH Performance Line CX |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 750 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Diamant |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 41 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 11-speed |
| Gear: | 1x 11-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | XT |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 120 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, Elektronisk skubbehjælpning |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | guld |
| Farvebetegnelse: | pearl white /copper metallic |
| Vægt: | 25,70 kg |
| EAN | 4251971119062 |
Geometridata
S
M
L
XL
XXL
| A - Sadelrør: | 410 mm |
| B - OVERRØR: | 585 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° |
| D - Frempind længde: | 35 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 403 mm |
| I - Stak: | 649 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.151 mm |
| A - Sadelrør: | 450 mm |
| B - OVERRØR: | 600 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° |
| D - Frempind længde: | 35 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 426 mm |
| I - Stak: | 649 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.174 mm |
| A - Sadelrør: | 490 mm |
| B - OVERRØR: | 620 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° |
| D - Frempind længde: | 35 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 445 mm |
| I - Stak: | 658 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.197 mm |
| A - Sadelrør: | 530 mm |
| B - OVERRØR: | 640 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° |
| D - Frempind længde: | 35 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 468 mm |
| I - Stak: | 658 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.220 mm |
| A - Sadelrør: | 570 mm |
| B - OVERRØR: | 660 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° |
| D - Frempind længde: | 35 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm |
| G - Hovedrør: | 140 mm |
| H - Nå!: | 487 mm |
| I - Stak: | 667 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.243 mm |
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 410 mm | 450 mm | 490 mm | 530 mm | 570 mm |
| B - OVERRØR: | 585 mm | 600 mm | 620 mm | 640 mm | 660 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 67° | 67° | 67° | 67° | 67° |
| D - Frempind længde: | 35 mm | 35 mm | 35 mm | 35 mm | 35 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° | 75° | 75° | 75° | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 455 mm | 455 mm | 455 mm | 455 mm | 455 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm | 120 mm | 130 mm | 130 mm | 140 mm |
| H - Nå!: | 403 mm | 426 mm | 445 mm | 468 mm | 487 mm |
| I - Stak: | 649 mm | 649 mm | 658 mm | 658 mm | 667 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.151 mm | 1.174 mm | 1.197 mm | 1.220 mm | 1.243 mm |
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DE.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_DK.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_EN.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_ES.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_FR.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_IT.pdf
- BDA_CONWAY_23_BIORAD_NL.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_DE.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_DK.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_EN.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_FR.pdf
- BDA_CONWAY_23_E-RAD_BOSCH_BES3_NL.pdf
- Z11_Cairon_Gen4_HE_TRPZ_Kunststoff_und_Gummi_2023.pdf
- Z11_Cairon_Gen4_HE_TRPZ_Metall_2023.pdf
- BDA_CONWAY_23_ERAD_BOSCH_BES3_ES.pdf