Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
BIKES ➜ Materiale: Carbon ✓ Farve: sort ✓ Vægt: 11,60 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓ Kategori: Hardtail ✓
Produktinformation
"RLC 4.9 Hardtail "
Uanset om det er i løb eller på sportslige ture - "RLC 4.9" fra CONWAY er en hurtig trailraket til cross-country og maratonruter. Dens lette ramme i kulfiber har en ekstremt løbsorienteret geometri.
Rammen er designet til at være meget manøvredygtig med sin behageligt bløde kørsel, som indikeres af de korte kædestræbere, så du kan sno dig sikkert gennem det næste sving i et langrendsløb. Med sine 29er hjul ruller den godt over stok og sten og har masser af greb på ujævne stier med Schwalbes "Racing Ray"-dæk foran og "Racing Ralph" bag (i Evolution-kvalitet og med Addix-blanding). Også fordi ROCKSHOX "Reba RL" fjedergaffel med 100 mm fjedervandring let udjævner ujævnheder og altid har kontakt med underlaget.
Det store tandhjulssæt på det 12-trins SHIMANO "XT"-drev med 10 til 51 tænder giver en bred vifte til sprinten til mål såvel som til klatresektionen. De hydrauliske Bremseklodser, også fra SHIMANO, giver det nødvendige bid til målrettet opbremsning på den hurtige nedkørsel.
Nogle dele kan eftermonteres på rammen, hvis det er nødvendigt. Hvis du foretrækker elektroniske skift, kan du f.eks. montere SHIMANOs "Di2"-gearskifte. Alle kabler kan føres gennem rammen - det giver et rent look ved første øjekast, men har også en praktisk fordel, da kablerne er bedre beskyttet mod vejr og korrosion. En dropper-sadelpind kan også eftermonteres på CONWAY "RLC 4.9" med kablet ført gennem rammen. Reduktionsmuffen kan fjernes til en 30,9 mm bred studs.
Rammen er designet til at være meget manøvredygtig med sin behageligt bløde kørsel, som indikeres af de korte kædestræbere, så du kan sno dig sikkert gennem det næste sving i et langrendsløb. Med sine 29er hjul ruller den godt over stok og sten og har masser af greb på ujævne stier med Schwalbes "Racing Ray"-dæk foran og "Racing Ralph" bag (i Evolution-kvalitet og med Addix-blanding). Også fordi ROCKSHOX "Reba RL" fjedergaffel med 100 mm fjedervandring let udjævner ujævnheder og altid har kontakt med underlaget.
Det store tandhjulssæt på det 12-trins SHIMANO "XT"-drev med 10 til 51 tænder giver en bred vifte til sprinten til mål såvel som til klatresektionen. De hydrauliske Bremseklodser, også fra SHIMANO, giver det nødvendige bid til målrettet opbremsning på den hurtige nedkørsel.
Nogle dele kan eftermonteres på rammen, hvis det er nødvendigt. Hvis du foretrækker elektroniske skift, kan du f.eks. montere SHIMANOs "Di2"-gearskifte. Alle kabler kan føres gennem rammen - det giver et rent look ved første øjekast, men har også en praktisk fordel, da kablerne er bedre beskyttet mod vejr og korrosion. En dropper-sadelpind kan også eftermonteres på CONWAY "RLC 4.9" med kablet ført gennem rammen. Reduktionsmuffen kan fjernes til en 30,9 mm bred studs.
Specifikationer
| Ramme: | Kulstof, diamant, 39 cm |
| Dropøje: | CONWAY for RLC, fra mod. 2019 |
| Forgaffel: | ROCKSHOX "Reba RL", 100 mm fjedervandring, SoloAir, Motion Control, Maxle Lite stikaksel |
| Styrfitting: | GLORY WHEEL IS42 / 28.6 / ZS56/40, Blocklock |
| Kranksæt: | SHIMANO "Deore XT FC-M8100", 170 mm, 32 tænder |
| Krankleje: | SHIMANO "BB-MT800", Pressfit BB92, 89,5 mm / 92 mm husbredde |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "BL-MT401 / BR-MT410", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "BL-M4100 / BR-MT410" |
| Bremseskive For: | SHIMANO "SM-RT30", Ø 180 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "SM-RT30", Ø 160 mm, centerlås |
| Skifter: | SHIMANO "Deore SL-M6100" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Deore XT RD-M8100" |
| Kassette: | SHIMANO "Deore CS-M6100", 10-51 tænder |
| Kæde: | SHIMANO "Deore CN-M6100" |
| Fælge: | RODI "Ryot 25", 25-622, 32 huller, skivebremse, enkelt øje, sort |
| Eger: | Niro schwarz |
| Fornav: | SHIMANO "HB-MT410-B", 15 x 110 mm Boost, stikaksel, centerlås |
| Bagnav: | SHIMANO "FH-MT410-B", 12 x 148 mm Boost, Center Lock, stikaksel |
| Dæk for: | Schwalbe "Racing Ray"-dæk, 60-622 |
| Dæk bag: | Schwalbe "Racing Ralph", 60-622 |
| Styr: | LEVELNINE "Flat Bar", 740 mm, Ø 31,8 mm, Backsweep 8 |
| Frempind: | LEVELNINE "Race A-Head", 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 60 mm lang, vinkel 6°, sort |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | CONWAY "1489 sport light" |
| Sadelpind: | CONWAY, Ø 27,2 mm, 350 mm lang |
Tekniske data
| Kategori: | Hardtail |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Hardtail |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 39 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | XT |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 100 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Farve: | sort |
| Farvebetegnelse: | red metallic / black metallic |
| Vægt: | 11,60 kg |
| EAN | 4251971102941 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 390 mm |
| B - OVERRØR: | 580 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 60 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 95 mm |
| H - Nå!: | 400 mm |
| I - Stak: | 609 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.079 mm |
| A - Sadelrør: | 440 mm |
| B - OVERRØR: | 600 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 75 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm |
| H - Nå!: | 417 mm |
| I - Stak: | 618 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.100 mm |
| A - Sadelrør: | 490 mm |
| B - OVERRØR: | 620 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm |
| H - Nå!: | 434 mm |
| I - Stak: | 628 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.120 mm |
| A - Sadelrør: | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 640 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 125 mm |
| H - Nå!: | 451 mm |
| I - Stak: | 637 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.141 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 390 mm | 440 mm | 490 mm | 540 mm |
| B - OVERRØR: | 580 mm | 600 mm | 620 mm | 640 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° | 70° | 70° | 70° |
| D - Frempind længde: | 60 mm | 75 mm | 90 mm | 100 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 74° | 74° | 74° | 74° |
| F - Kettenstrebe: | 424 mm | 424 mm | 424 mm | 424 mm |
| G - Hovedrør: | 95 mm | 105 mm | 115 mm | 125 mm |
| H - Nå!: | 400 mm | 417 mm | 434 mm | 451 mm |
| I - Stak: | 609 mm | 618 mm | 628 mm | 637 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.079 mm | 1.100 mm | 1.120 mm | 1.141 mm |