Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
BIKES ➜ Materiale: Carbon ✓ Vægt: 12,20 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓ Kategori: Fuld ophængning ✓
Produktinformation
"RLC FS 6.9 Fuld affjedring "
"RLC FS 6.9" har mere affjedring - og kan derfor betragtes som en ægte maraton- og downcountry-cykel. Med 120 mm vandring udjævner CONWAY "RLC FS 6.9" alle de ujævnheder, den møder på cross-country- eller maratonspor. For at sikre fuld kraftoverførsel er racercyklen i fuld carbon let og stiv i siderne.
SHIMANO "Deore XT Shadow Plus"-trækket med sine 12 gear vil drive dig. De hydrauliske skivebremser er fra samme familie. Profilet på SCHWALBE-dækkombinationen, "Racing Ray" foran og "Racing Ralph" bagpå i Evo-kvalitet, 60 mm bred med Addix Compound, giver dig tilstrækkeligt greb på løst underlag. DT SWISS "X 1900 Spline"-hjulene bidrager til lateral stivhed og masser af drivkraft.
Generne til race kommer fuldt ud fra CONWAY-søskendeparret "WME" og "RLC", dens kørestil er tilsvarende sporty, sædepositionen er ikke desto mindre velegnet til lange distancer. "RLC FS"-serien er også forberedt til FOX "Livevalve"-affjedringssystemerne.
SHIMANO "Deore XT Shadow Plus"-trækket med sine 12 gear vil drive dig. De hydrauliske skivebremser er fra samme familie. Profilet på SCHWALBE-dækkombinationen, "Racing Ray" foran og "Racing Ralph" bagpå i Evo-kvalitet, 60 mm bred med Addix Compound, giver dig tilstrækkeligt greb på løst underlag. DT SWISS "X 1900 Spline"-hjulene bidrager til lateral stivhed og masser af drivkraft.
Generne til race kommer fuldt ud fra CONWAY-søskendeparret "WME" og "RLC", dens kørestil er tilsvarende sporty, sædepositionen er ikke desto mindre velegnet til lange distancer. "RLC FS"-serien er også forberedt til FOX "Livevalve"-affjedringssystemerne.
Specifikationer
| Ramme: | Kulfiber, fuld affjedring, 43 cm |
| Dropøje: | CONWAY til WME Carbon, Xyron, RLC FS, Cairon SUV FS, fra 2020-modellen og fremefter |
| Forgaffel: | FOX "34 Float Performance SC", 120 mm fjedervandring, Float Evol, Grip, stikaksel |
| Styrfitting: | ACROS ZS44/28.6 / ZS56/40 |
| Affjedring: | FOX "Float DPS", 210 mm x 50 mm |
| Kranksæt: | SHIMANO "Deore XT FC-M8100", 170 mm, 32 tænder |
| Krankleje: | SHIMANO "BB-MT800", Pressfit BB92, 89,5 mm / 92 mm husbredde |
| Bremse V.R.: | SHIMANO "Deore XT BL-M8100 / BR-M8100", montering på plakat |
| Bremse H.R.: | SHIMANO "Deore XT BL-M8100 / BR-M8100" |
| Bremseskive For: | SHIMANO "RT-MT800", Ø 180 mm, centerlås |
| Bremseskive Bag: | SHIMANO "RT-MT800", Ø 160 mm, centerlås |
| Skifter: | SHIMANO "Deore XT SL-M8100" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Deore XT RD-M8100" |
| Kassette: | SHIMANO "SLX CS-M7100", 10-51 tænder |
| Kæde: | SHIMANO "SLX CN-M7100" |
| Fælge: | MAVIC |
| Eger: | MAVIC |
| Fornav: | MAVIC „Crossmax″, 15 x 110 mm |
| Bagnav: | MAVIC „Crossmax″, 12 x 148 mm |
| Dæk for: | Schwalbe "Racing Ray"-dæk, 60-622 |
| Dæk bag: | Schwalbe "Racing Ralph", 60-622 |
| Styr: | LEVELNINE "Flat Bar", 740 mm, Ø 31,8 mm, Backsweep 8 |
| Frempind: | LEVELNINE "Race A-Head", 1 1/8", 31,8 mm styrklemme, 60 mm lang, vinkel 6°, sort |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | CONWAY "1489 sport light" |
| Sadelpind: | LEVELNINE "Race", Ø 27,2 mm, 350 mm lang, 12 mm offset, sort |
Tekniske data
| Kategori: | Fuld affjedring |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Fuld affjedring |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 43 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | XT |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 120 mm |
| Rammefjederens vandring: | 100 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, spjæld |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Farve: | sort |
| Farvebetegnelse: | bronze metallic matt / black metallic |
| Vægt: | 12,20 kg |
| EAN | 4251971103184 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 425 mm |
| B - OVERRØR: | 575 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 60 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 95 mm |
| H - Nå!: | 424 mm |
| I - Stak: | 586 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.119 mm |
| A - Sadelrør: | 465 mm |
| B - OVERRØR: | 600 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 75 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 105 mm |
| H - Nå!: | 449 mm |
| I - Stak: | 595 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.147 mm |
| A - Sadelrør: | 505 mm |
| B - OVERRØR: | 625 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 115 mm |
| H - Nå!: | 473 mm |
| I - Stak: | 604 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.175 mm |
| A - Sadelrør: | 545 mm |
| B - OVERRØR: | 650 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° |
| D - Frempind længde: | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 495 mm |
| I - Stak: | 618 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.203 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 425 mm | 465 mm | 505 mm | 545 mm |
| B - OVERRØR: | 575 mm | 600 mm | 625 mm | 650 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 70° | 70° | 70° | 70° |
| D - Frempind længde: | 60 mm | 75 mm | 90 mm | 90 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 72° | 72° | 72° | 72° |
| F - Kettenstrebe: | 445 mm | 445 mm | 445 mm | 445 mm |
| G - Hovedrør: | 95 mm | 105 mm | 115 mm | 130 mm |
| H - Nå!: | 424 mm | 449 mm | 473 mm | 495 mm |
| I - Stak: | 586 mm | 595 mm | 604 mm | 618 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.119 mm | 1.147 mm | 1.175 mm | 1.203 mm |