Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
BIKES ➜ Materiale: Aluminium ✓ Vægt: 9,30 kg ✓ Hjulstørrelse: 24" ✓ Bremsesystem: Fælgbremse ✓ Ramme højde: 28 cm ✓ Gearing: 8-speed ✓
Produktinformation
"MS 240 rigid Unge, Diamant "
Let og sporty
"MS 240 Rigid" fra CONWAY er tydeligt rettet mod alderssvarende køreglæde på fælles mountainbiketure. Uden fjedergaffel er den behageligt let at køre på - i overensstemmelse med rammen. De korte pedalarmer, de lettilgængelige Bremsehåndtag og drejegrebet, som gør det muligt at betjene den 8-trins gearskifter fra SHIMANO intuitivt, er også børnevenlige.
I stedet for en fjedergaffel giver brede ballondæk støddæmpning på skov- og grusstier. Pålidelige og kraftige bremser giver den nødvendige sikkerhed, når du kører hurtigt ned ad stien og hjem gennem byen.
"MS 240 Rigid" fra CONWAY er tydeligt rettet mod alderssvarende køreglæde på fælles mountainbiketure. Uden fjedergaffel er den behageligt let at køre på - i overensstemmelse med rammen. De korte pedalarmer, de lettilgængelige Bremsehåndtag og drejegrebet, som gør det muligt at betjene den 8-trins gearskifter fra SHIMANO intuitivt, er også børnevenlige.
I stedet for en fjedergaffel giver brede ballondæk støddæmpning på skov- og grusstier. Pålidelige og kraftige bremser giver den nødvendige sikkerhed, når du kører hurtigt ned ad stien og hjem gennem byen.
Specifikationer
| Ramme: | Aluminium, diamant, 28 cm |
| Dropøje: | CONWAY til MS / MC 20"/24"/26", fra 2017-modellen |
| Forgaffel: | 24", aluminium, 1 1/8", 300 mm frempind, Ahead, fælgbremse, sort |
| Styrfitting: | ACCORD EC34/28.6 / EC34/30, 1 1/8" Ahead |
| Kranksæt: | firkantet, 140 mm, 32 tænder |
| Krankleje: | THUN "Topaz", BSA, 68 mm husbredde |
| Bremser: | SACCON |
| Bremsegreb: | TEKTRO |
| Skifter: | SHIMANO "Altus SL-M2010" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Altus RD-M310" |
| Kassette: | SHIMANO "Altus CS-HG31", 11-34 tænder |
| Kæde: | KMC "Z8", 8 gear |
| Fælge: | CONWAY "J19SZ", 24 huller |
| Eger: | Stahl schwarz |
| Fornav: | QUANDO "KT-A55F", hurtigspænder |
| Bagnav: | QUANDO "KT-AZER", hurtigspænder |
| Dæk for: | Schwalbe "CX Comp", 47-507, Reflex |
| Dæk bag: | Schwalbe "CX Comp", 47-507, Reflex |
| Styr: | 540 mm, Ø 25,4 mm, bagudrettet 10°. |
| Frempind: | Ahead 1 1/8", 25,4 mm styrklemme, 60 mm lang, vinkel 10°, sort |
| Greb: | CONWAY "Junior", 86/110 mm, sort |
| Sadel: | CONWAY "Junior", sort |
| Sadelpind: | ONE SPORT "15.SP", Ø 27,2 mm, 300 mm lang |
| Pedaler: | UNION "SP-400" |
Tekniske data
| Kategori: | Ungdomscykel MTB / Sport |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Unge |
| Rammeform: | Diamant |
| Ramme højde: | 28 cm |
| Hjulstørrelse: | 24" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 8-speed |
| Gear: | 1x 8-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | Altus |
| Bremsesystem: | Fælgbremse |
| Zulässiges Systemgewicht: | 60 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | rød |
| Farvebetegnelse: | dark petrol metallic / red |
| Vægt: | 9,30 kg |
| EAN | 4251507976688 |
Geometridata
28 cm
| A - Sadelrør: | 280 mm |
| B - OVERRØR: | 480 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° |
| D - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| E - Kettenstrebe: | 410 mm |
| F - Hovedrør: | 100 mm |
| G - Hjulafstand: | 934 mm |
| 28 cm | |
|---|---|
| A - Sadelrør: | 280 mm |
| B - OVERRØR: | 480 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 71° |
| D - SADELRØRSVINKEL: | 73° |
| E - Kettenstrebe: | 410 mm |
| F - Hovedrør: | 100 mm |
| G - Hjulafstand: | 934 mm |