Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
E-BIKES ➜ Farve: rød ✓ Vægt: 25,50 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓ Kategori: Fuld ophængning ✓ Elcykel: ja ✓
Produktinformation
"Xyron S 7.9 Carbon / Alu Fuld affjedring "
Let og vridningsstabil
"Xyron 7.9 Carbon / Aluminium" fra CONWAY er indgangsmodellen i E-Fully-overklassen. Den er lettere end de robuste aluminiumsmodeller, dens ramme er ekstremt vridningsstabil og er ligesom hele "Xyron"-serien designet ud fra en enkelt form. Forenden af denne cykel er lavet af kulstof, bagenden af aluminium.
Rammen er dog ikke kun let, men også helt nytænkt: BOSCH-batteriet er nu fuldt integreret i underrøret og sikrer sammen med "Performance CX"-midtermotoren et lavt tyngdepunkt. Køreegenskaberne er derfor meget afbalancerede og naturlige. Sammen med 29" hjulene er det ideelle egenskaber til lange ture, som batteriet på 750 Wh har tilstrækkelig kapacitet til.
Op ad bakke nyder cyklen ikke kun godt af det kraftfulde Bosch-drev, men også af SRAM Eagle 12-trins drevet, som også elsker at klatre. Ned ad bakke fungerer affjedringen med ROCKSHOX "Lyrik Select"-gaflen med 150 mm fjedervandring og FOX "Float DPS"-støddæmperen og dækkene perfekt sammen. "Xyron S 7.9 Carbon / Alu" ruller på Schwalbe "Magic Mary"-dæk foran og Schwalbe "Big Betty"-dæk bagpå, begge 65 mm brede.
Det 780 mm brede styr gør det muligt at styre E-Fully med præcision, og CONTEC "Drop-A-Gogo"-sadelpinden giver den perfekte kørestilling både op og ned ad bakke. Kablerne til studen er fuldt integreret i rammen - ligesom alle andre kabler - og lejerne er usynlige udefra, hvilket er den sidste detalje i den fornuftige systemintegration.
"Xyron 7.9 Carbon / Aluminium" fra CONWAY er indgangsmodellen i E-Fully-overklassen. Den er lettere end de robuste aluminiumsmodeller, dens ramme er ekstremt vridningsstabil og er ligesom hele "Xyron"-serien designet ud fra en enkelt form. Forenden af denne cykel er lavet af kulstof, bagenden af aluminium.
Rammen er dog ikke kun let, men også helt nytænkt: BOSCH-batteriet er nu fuldt integreret i underrøret og sikrer sammen med "Performance CX"-midtermotoren et lavt tyngdepunkt. Køreegenskaberne er derfor meget afbalancerede og naturlige. Sammen med 29" hjulene er det ideelle egenskaber til lange ture, som batteriet på 750 Wh har tilstrækkelig kapacitet til.
Op ad bakke nyder cyklen ikke kun godt af det kraftfulde Bosch-drev, men også af SRAM Eagle 12-trins drevet, som også elsker at klatre. Ned ad bakke fungerer affjedringen med ROCKSHOX "Lyrik Select"-gaflen med 150 mm fjedervandring og FOX "Float DPS"-støddæmperen og dækkene perfekt sammen. "Xyron S 7.9 Carbon / Alu" ruller på Schwalbe "Magic Mary"-dæk foran og Schwalbe "Big Betty"-dæk bagpå, begge 65 mm brede.
Det 780 mm brede styr gør det muligt at styre E-Fully med præcision, og CONTEC "Drop-A-Gogo"-sadelpinden giver den perfekte kørestilling både op og ned ad bakke. Kablerne til studen er fuldt integreret i rammen - ligesom alle andre kabler - og lejerne er usynlige udefra, hvilket er den sidste detalje i den fornuftige systemintegration.
Specifikationer
| Ramme: | CONWAY Fully Intube Bosch, Carbon / Alu |
| Dropøje: | 0281180/0 |
| Forgaffel: | ROCKSHOX "Lyrik Select", 150 mm |
| Styrfitting: | ZS56 / ZS56, ICR, Blocklock |
| Affjedring: | FOX "Float DPS" |
| Pedalarme: | MIRANDA "Epsilon", 165 mm |
| Tandhjul: | SRAM "Gen4 Eagle DM B", 36 Z., w CG |
| Krankleje: | BOSCH |
| Bremser: | TRP "Slate EVO HD-M807", 4-Kolben |
| Bremsegreb: | TRP "Slate EVO HD-M807" |
| Bremseskive For: | TRP "RS01E 203 2,3", 203 mm |
| Bremseskive Bag: | TRP "RS01E 203 2,3", 203 mm |
| Skifter: | SRAM "NX Eagle Trigger", single click |
| Bagskifter: | SRAM "GX Eagle", 12speed |
| Kassette: | SRAM "PG 1275 Eagle", 10-52 Z. |
| Kæde: | SRAM "SX Eagle" |
| Motor: | BOSCH Mittelmotor Gen.4 "Performance CX", 36 V, 250 W |
| Batteri: | BOSCH "Powertube 750", Lithium-Ionen mit BMS, 750 Wh |
| Oplader: | Bosch 4 Ah |
| Controller: | BOSCH "BRC3600" |
| Display: | BOSCH, "Kiox 300", 4-Stufen, Remote Control, Schiebehilfe |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Fælge: | RODI "Ready 35" |
| Eger: | Niro |
| Fornav: | FORMULA "DC 711", 15 x 110 mm |
| Bagnav: | FORMULA "eHL-148 S", 12 x 148 mm |
| Dæk for: | SCHWALBE "Magic Mary", Soft, 62-622 |
| Dæk bag: | SCHWALBE "Big Betty", Soft, 62-622 |
| Styr: | LEVEL 9 "Race Riser", Ø 31,8, 780 mm |
| Frempind: | LEVEL 9 "Team A-Head", 31,8 mm, 40 mm |
| Greb: | SQLAB "70X" |
| Sadel: | FIZIK "Aidon" |
| Sadelpind: | CONTEC "Drop - A - Gogo", 31,6 mm, 100 mm |
Tekniske data
| Kategori: | Fuld affjedring |
| Elcykel: | ja |
| Bosch Smart System: | ja |
| Drivsystem: | BOSCH Performance Line CX |
| Drev version: | Centermotor |
| Batteri kapacitet: | 750 Wh |
| Støtte: | op til 25 km/t |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Fuld affjedring |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 40 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | SRAM |
| Gearskifte model: | GX |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 150 mm |
| Rammefjederens vandring: | 150 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, spjæld, Elektronisk skubbehjælpning |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Materiale: | Aluminium |
| Farve: | rød |
| Farvebetegnelse: | turquoise fade / red |
| Vægt: | 25,50 kg |
| EAN | 4251507981651 |
Geometridata
S
M
L
XL
XXL
| A - Sadelrør: | 400 mm |
| B - OVERRØR: | 585 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 465 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 422 mm |
| I - Stak: | 633 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.213 mm |
| A - Sadelrør: | 430 mm |
| B - OVERRØR: | 605 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 465 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm |
| H - Nå!: | 442 mm |
| I - Stak: | 633 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.233 mm |
| A - Sadelrør: | 460 mm |
| B - OVERRØR: | 625 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 465 mm |
| G - Hovedrør: | 130 mm |
| H - Nå!: | 459 mm |
| I - Stak: | 642 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.255 mm |
| A - Sadelrør: | 490 mm |
| B - OVERRØR: | 645 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 465 mm |
| G - Hovedrør: | 140 mm |
| H - Nå!: | 476 mm |
| I - Stak: | 651 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.276 mm |
| A - Sadelrør: | 520 mm |
| B - OVERRØR: | 665 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 465 mm |
| G - Hovedrør: | 150 mm |
| H - Nå!: | 493 mm |
| I - Stak: | 660 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.297 mm |
| S | M | L | XL | XXL | |
|---|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 400 mm | 430 mm | 460 mm | 490 mm | 520 mm |
| B - OVERRØR: | 585 mm | 605 mm | 625 mm | 645 mm | 665 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° | 65° | 65° | 65° | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm | 40 mm | 40 mm | 40 mm | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 76° | 76° | 76° | 76° | 76° |
| F - Kettenstrebe: | 465 mm | 465 mm | 465 mm | 465 mm | 465 mm |
| G - Hovedrør: | 120 mm | 120 mm | 130 mm | 140 mm | 150 mm |
| H - Nå!: | 422 mm | 442 mm | 459 mm | 476 mm | 493 mm |
| I - Stak: | 633 mm | 633 mm | 642 mm | 651 mm | 660 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.213 mm | 1.233 mm | 1.255 mm | 1.276 mm | 1.297 mm |