Der Artikel wurde erfolgreich hinzugefügt.
BIKES ➜ Materiale: Carbon ✓ Vægt: 15,30 kg ✓ Hjulstørrelse: 29" ✓ Bremsesystem: hydraulisk skivebremse ✓ Gearing: 12-speed ✓ Kategori: Fuld ophængning ✓
Produktinformation
"WME 5.9 Fuld affjedring "
Er du på udkig efter en trailcykel med en sporty, afbalanceret køreoplevelse, der tager dig med over bakker og dale, gennem marker og enge, gennem bjerge og dale? CONWAYs "WME 5.9" er sådan en cykel og brillerer også med fine detaljer. En ny teknisk feature i år er den hydrauliske skivebremse "Slate Trail" fra TRP, som pålideligt stopper cyklen ned ad bakke.
Den sportslige, afbalancerede kørefornemmelse er resultatet af den moderne ramme-geometri med kortere reach, længere akselafstand og fladere styrevinkel. ROCKSHOX-affjedringen med "Lyrik Select"-gaffel og "Deluxe Select+"-støddæmper med 150 mm fjedervandring gør den fuldt ud terrængående. I mellemtiden giver Schwalbe-dækblandingen af "Magic Mary" foran og "Big Betty" bag med en bredde på 62 mm det rigtige greb. Det gennemtestede SHIMANO "XT" 12-speed drev med en bred kassette med 10-51 tænder hjælper på stigningerne.
"Drop-A-Gogo" sadelpinden er en af de fine detaljer, der sikrer, at du altid sidder i den mest effektive position på din cykel. Det samme gælder de udvendigt dækkede lejepunkter, som er mindre modtagelige for støv og mudder og også sikrer et rent look.
Den sportslige, afbalancerede kørefornemmelse er resultatet af den moderne ramme-geometri med kortere reach, længere akselafstand og fladere styrevinkel. ROCKSHOX-affjedringen med "Lyrik Select"-gaffel og "Deluxe Select+"-støddæmper med 150 mm fjedervandring gør den fuldt ud terrængående. I mellemtiden giver Schwalbe-dækblandingen af "Magic Mary" foran og "Big Betty" bag med en bredde på 62 mm det rigtige greb. Det gennemtestede SHIMANO "XT" 12-speed drev med en bred kassette med 10-51 tænder hjælper på stigningerne.
"Drop-A-Gogo" sadelpinden er en af de fine detaljer, der sikrer, at du altid sidder i den mest effektive position på din cykel. Det samme gælder de udvendigt dækkede lejepunkter, som er mindre modtagelige for støv og mudder og også sikrer et rent look.
Specifikationer
| Ramme: | CONWAY Fully Trail, Carbon |
| Dropøje: | 0281180/0 |
| Forgaffel: | ROCKSHOX "Lyrik Select", 150 mm |
| Styrfitting: | ZS44 / ZS56 |
| Affjedring: | ROCKSHOX "Deluxe Select +" |
| Kranksæt: | SHIMANO "FC-MT510", 30 Z., 170 mm |
| Krankleje: | SHIMANO "BB-MT 500" |
| Bremser: | TRP "Slate EVO HD-M807", 4-Kolben |
| Bremsegreb: | TRP "Slate EVO HD-M807" |
| Bremseskive For: | TRP "RS01E 203 2,3", 203 mm |
| Bremseskive Bag: | TRP "RS01E 180 2,3", 180 mm |
| Skifter: | SHIMANO "Deore SL-M6100" |
| Bagskifter: | SHIMANO "Deore XT RD-M8100 Shadow Plus", 12speed |
| Kassette: | SHIMANO "CS-M6100", 10-51 Z. |
| Kæde: | SHIMANO "CN-M6100" |
| Fælge: | RODI "Ready 30" |
| Eger: | Niro |
| Fornav: | FORMULA "DC 511", 15x110 mm |
| Bagnav: | FORMULA "MST-148S", 12x148 mm |
| Dæk for: | SCHWALBE "Magic Mary", Soft, 62-622 |
| Dæk bag: | SCHWALBE "Big Betty EVO", Soft, 62-622 |
| Styr: | RACEFACE "Aeffect R", Ø 35, 780 mm |
| Frempind: | RACEFACE "Aeffect R", 35, 40 mm |
| Greb: | SQlab "70X" |
| Sadel: | CONWAY "1489 sport light" |
| Sadelpind: | CONTEC "Drop - A - Gogo", 31,6 mm, 100 mm |
Tekniske data
| Kategori: | Fuld affjedring |
| Elcykel: | ingen |
| Køn: | Mænd |
| Rammeform: | Fuld affjedring |
| Ramme størrelse: | S |
| Ramme højde: | 40 cm |
| Hjulstørrelse: | 29" |
| Gearskiftet ype: | Derailleur |
| Gearing: | 12-speed |
| Gear: | 1x 12-fach |
| Gearskifte mærke: | Shimano |
| Gearskifte model: | XT |
| Bremsesystem: | hydraulisk skivebremse |
| Forgaffelfjeder: | 150 mm |
| Rammefjederens vandring: | 150 mm |
| Egenskaber: | Affjedringsgaffel, spjæld |
| Zulässiges Systemgewicht: | 130 kg |
| Farve: | grøn |
| Farvebetegnelse: | graphite fade / acid metallic |
| Vægt: | 15,30 kg |
| EAN | 4251507978705 |
Geometridata
S
M
L
XL
| A - Sadelrør: | 400 mm |
| B - OVERRØR: | 569 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 100 mm |
| H - Nå!: | 421 mm |
| I - Stak: | 608 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.177 mm |
| A - Sadelrør: | 430 mm |
| B - OVERRØR: | 594 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 100 mm |
| H - Nå!: | 445 mm |
| I - Stak: | 609 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.202 mm |
| A - Sadelrør: | 460 mm |
| B - OVERRØR: | 619 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 110 mm |
| H - Nå!: | 467 mm |
| I - Stak: | 617 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.227 mm |
| A - Sadelrør: | 500 mm |
| B - OVERRØR: | 644 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 125 mm |
| H - Nå!: | 487 mm |
| I - Stak: | 631 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.253 mm |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| A - Sadelrør: | 400 mm | 430 mm | 460 mm | 500 mm |
| B - OVERRØR: | 569 mm | 594 mm | 619 mm | 644 mm |
| C - KRONRØRSVINKEL: | 65° | 65° | 65° | 65° |
| D - Frempind længde: | 40 mm | 40 mm | 40 mm | 40 mm |
| E - SADELRØRSVINKEL: | 75° | 75° | 75° | 75° |
| F - Kettenstrebe: | 440 mm | 440 mm | 440 mm | 440 mm |
| G - Hovedrør: | 100 mm | 100 mm | 110 mm | 125 mm |
| H - Nå!: | 421 mm | 445 mm | 467 mm | 487 mm |
| I - Stak: | 608 mm | 609 mm | 617 mm | 631 mm |
| J - Hjulafstand: | 1.177 mm | 1.202 mm | 1.227 mm | 1.253 mm |